Ne Zaman İş Kurmalı?

girişimci olmak

Neredeyse konuştuğunuz herkesin bir iş kurma arzusu var. İş kurma konusundaki isteksizlik birçok farklı korkudan kaynaklanmaktadır. Bu yazıda, şimdi mi başlamanız veya biraz daha beklemeniz gerekiyor konusunda size bir fikir vereceğimi umuyorum.

İlk başta söylemem gerekirse, biri bana bir iş kurup kurmamamı sorarsa, her zaman EVET cevabını veririm.

Olumsuz taraftan başlarsak, iş dünyası giderek daha rekabetçi hale geliyor. Bu nedenle sadece ‘başkası için çalışmak istememek’ veya ‘patronunuzdan nefret etmek’ genellikle başarılı olmak için yeterli değil. Doğru nedenlerle bir iş kurduğunuzdan emin olun.

Para bir işe başlamak için iyi bir neden değildir. Parayı hayatın merkezine koymayın.

Aşağıdakiler gibi daha asil ve sürdürülebilir bir şeye odaklanın:

  • Her gün onun içinde yer alarak bir ürüne olan tutkuyu keşfetmek;
  • Diğer insanların hayatlarını iyileştirmek;
  • Yüksek müşteri hizmeti sağlama hedefi.

Bu, işler zorlaştığında devam etmek için size motivasyon sağlayacaktır, ki bu büyük olasılıkla zorlaşacaktır. Ayrıca kişisel planlamaların da iş planları kadar önemli olduğunu unutmayın. Fazla seyahat ediyorsanız veya çocuk sahibiyseniz, yeni bir girişime atılmak için en iyi zaman olmayabilir. Start-up’lar muazzam miktarda fiziksel ve duygusal enerji gerektirir. Bu yüzden savaşa hazır olduğunuzdan emin olun!

Daha da önemlisi, gençseniz ve öncelikli hedefiniz ev almaksa girişiminizi yine ertelemelisiniz.

Bir girişimci olmadan önce tecrübe kazanmak da iyidir.

Kendinize girişimci olmanın kişiliğinize uygun olup olmadığını sorun. Belirsizlikle iyi başa çıkıyor musunuz, sizi heyecanlandırıyor veya endişelendiriyor mu?

Kariyeriniz istediğiniz yönde ilerlemiyorsa, o zaman aklınıza güzel bir söz gelir: “Fırsat kapıyı çalmazsa, bir kapı inşa edin.” Harika bir şeyin olmasını beklemeyin, kaderinizin kontrolünü elinize alın ve bir iş kurun.

Tüm doğru iş bileşenlerine sahipseniz ve işe yarayacak bir şeye sahip olduğunuza dair bir iç güdünüz varsa, hemen ŞİMDİ BAŞLA. Ne kadar erken başlarsanız, o kadar erken öğreneceksiniz:

Kendine inan. Ne yaptıkları hakkında hiçbir fikri olmayan birçok ‘sıradan’ insan, bir şekilde işi büyütüyor. Bir işe başlamak için önemli biri olmanıza gerek yok. Bu biraz tavuk-yumurta durumu çünkü başarılı bir şeye başlarsanız önemli olursunuz.

Çoğu büyük şirket, ayrıntılı bir iş planı hazırladıktan sonra değil, bir barda sohbet ederken kuruldu. Bu yüzden bilgi veya deneyime sahip olmadığınızdan endişelenmeyin. İnsanların istediği bir ürün veya hizmet sunuyorsanız, gerisi ayrıntılardır…

Sıkı çalışmaya hazır olun – bazı girişimciler, zor işin işini bırakıp bir iş fikrini “yapıyorum” demek olduğunu düşünüyor.

Genel olarak, hepimizin içinde bir girişimci vardır ve hırsı olan herkes girişimci olabilir. Bazılarının diğerlerinden daha başarılı olacağı doğrudur, ancak bu kararı sizin yerinize kimsenin vermesine izin vermeyin. Size “yapamazsınız” diyen insanlar her zaman kendi korkularını size yansıtıyorlar, bu yüzden aldırmayın. Her başarılı fikir için bir sürü insan işe yaramayacağını söyleyecektir.

Start-up’ların çoğu başarısız olur, ancak başarılı olanlar gezegenin çehresini değiştirir ve girişimciler olmasaydı, inovasyona sahip olmazdık, bu yüzden bu çok asil bir arayıştır.

Son olarak, Richard Branson veya Mark Zuckerberg’in yolunu izlemiyor gibi görünüyorsanız endişelenmeyin, bu adamlar kuralın istisnasıdır ve yolculukları tam anlamıyla sizin için hiçbir şey ifade etmez, bu yüzden onları taklit etmeye çalışmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir