Uygulama Fikrinizi Gerçeğe Dönüştürmek

uygulama fikri

Bugün, herkesin mobil uygulamaların taşıdığı önemi anladığı, dijital olarak aktif bir zamanda yaşıyoruz. Dışarıda bir online iş kurmak isteyen çok sayıda hevesli girişimci var. Ama sonra büyük soru geliyor.

Uygulama fikriyle tam olarak ne yapmalı?

Müşteriler, işletme tarafından mobil uygulamalar aracılığıyla sunulan hizmetleri beğenirler. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi olması, daha fazla satış ve dolayısıyla daha fazla gelir anlamına gelir.

Bu nedenle, yeni müşterilere ulaşmak, mevcut müşterileri elinizde tutmak veya online bir iş kurmak isteyen biriyseniz, bu ipuçları bir uygulama fikri geliştirmede yardımcı olabilir.

Her şeyden önce, bir Özellik listesi oluşturun: Başlangıç ​​olarak, uygulama fikrinizi olduğu gibi kağıda yazın. Tüm önemli noktaları, her şeyi… Özellik listesi kağıda yazıldığında, fikirlere bağlı kalmanıza yardımcı olur. Bunu yapmaya devam ettiğinizde, uygulama fikrinizi geliştirecek ve bu uygulama fikrini nasıl gerçeğe dönüştüreceğiniz konusunda net bir vizyona sahip olacaksınız.

Ayrıca her şey listelendiğinde, planlı ve organize bir sistem ortaya çıkıyor. Bu şekilde yatırımcılar, kurucular, geliştiriciler ve tasarımcılar ile önemli şeyleri tartışmak kolaylaşıyor. Ancak, özellik listenizi onlara göstermeden önce, ilgili tüm taraflarca bir Gizlilik Sözleşmesi imzalandığınızdan emin olun.

Pazarı doğru bir şekilde analiz edin: Tüm özellik listesini not ettikten sonra, uygulama fikrinizi nasıl geliştireceğinizi daha iyi anlayacaksınız. Şimdi bir sonraki adım, piyasayı gerçekten iyi analiz etmek. Neyin trend olduğunu anlamak, rakipleriniz hakkında bir fikir edinmek ve ayrıca belirli piyasa gereksinimlerini öğrenmek olmalıdır.

Ardından geri bildirimleri, derecelendirmeleri ve incelemeleri gözden geçirin ve eksik oldukları yerleri bulun. Bunları öğrendikten sonra, benzersiz ve daha çekici hale getirmek için bu eksik özellikleri SİZİN uygulamanıza ekleyin. Pazar araştırması düzgün bir şekilde yaptığınızda özellik listesini güncelleyebilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanıyın: Pazar araştırması, potansiyel müşterilerinizi bulmanıza da yardımcı olur. Kitlenizi tanımak iyidir, bu şekilde oluşturduğunuz mobil uygulamada başka nelerin düzeltilebileceğini bilebilirsiniz. Sonuçta, uygulamanızın tüm konsepti, müşterilerinizin ve hedef kitlenizin kim olduğuna çok bağlıdır. Uygulamanızın başarılı olup olmayacağına onlar karar verecek.

Para kazanma kısmına karar verin: Para kazanma kısmına karar verdiğinizde mobil uygulama fikri çok daha güçlü hale gelir. Uygulamanız, kitleniz ve pazarınız için en uygun para kazanma modelini seçin.

Aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz:

  • Abonelik ücreti
  • Sponsorluk
  • Uygulama içi reklamlar
  • Uygulama içi satın alma
  • Kullanıcı verileri

Bu arada, ücretsiz uygulamalar en çok trend olma eğilimi gösterdiğinden, bugünlerde hiçkimse ücretli uygulamaları pek tercih etmiyor. Yeni müşterileri, premium özellikler için uygulama içi satın alma seçenekleri ile ücretsiz uygulamalar aracılığıyla kazanabilirsiniz. Bu para kazanma modeli aynı zamanda ‘freemium modeli‘ olarak da bilinir.

Bununla birlikte, kullanıcı verileri (izinleri ile) kullanıldığında, kullanıcılar için uygulama içi deneyimlerin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bu, kullanıcıların ihtiyaçlarını çözmenin yanı sıra gelir elde etmenin çeşitli şekillerde kullanılmasına yardımcı olur. Özellikle sosyal bir misyonu olan uygulamalar için sponsorluk bulmak kolaydır.

Uygulama geliştiricilerle iletişime geçin: Özellik listesinin ve uygulamanın kaba bir versiyonuna sahip olduğunuzda uygulamayı geliştirmenin zamanı geldi. Yerel ve küresel geliştiricilerden bazılarını bulun ve uygulama fikrinizi gerçeğe dönüştürmede ilerlemek için onlarla iletişime geçin. Bir google araması ile başlayın veya size iyi mobil uygulama geliştirme şirketlerinin bazı isimlerini önerebilecek kişilerinizden yardım isteyin. Yaklaşık beş-altı yetenekli satıcıyı listeye aldıktan sonra, onların Gizlilik Sözleşmesini imzalamalarını ve ardından proje ayrıntılarını sunun.

İyi bir uygulama geliştirme şirketi, sizin tarafınızdan sağlanan ayrıntıları en ince ayrıntısına kadar değerlendirmeyi ve birçok soru sormayı kendine görev edinir. Soruların her birini cevaplamak ve fikrinizi onlara doğru bir şekilde iletmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Ardından, şirketin/geliştiricinin uygulama fikrinizi daha iyi hale getirmek için bazı öneriler sunacağı kesin. Son olarak, uygulama fikrini gerçeğe dönüştürme yolculuğunuzda kendinizi en rahat hissettiğiniz ve uzun vadeli ortak olarak gördüğünüz firmayı seçin.

Uygulamayı başlatın ve pazarlayın: Uygulamanız hazır olduğunda, onu Apple Store ve Google Play Store’da başlatmanın zamanı geldi. Uygulama mağazası optimizasyonu (ASO) gibi pazarlama uygulamalarının uygulanması, uygulamanın hedef kitlenize reklamını yapmak için gereklidir. Bunun için pazarlama uzmanlarına danışmalı veya mobil uygulamanızı kendi başınıza pazarlamalısınız.

Ürün farkındalığını yaymak için Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları kullanılabilir. Ek olarak uygulamanıza ilgi duyabilecek ve bu konuda yazmak isteyecek bloggerlarla iletişime geçebilirsiniz. Geri dönüşü yüksek olabileceğinden ücretli veya ücretsiz site için bir basın açıklaması yapmayı deneyin. Bütçenizin uygun olması durumunda, bir PR veya pazarlama firması ile çalışabilirsiniz.

Uygulama Geri Bildirimi ve Sürekli İyileştirme: Uygulamanız yayına sürüldüğü ve pazarlandığı için, şimdi kullanıcı verilerini, pazar tepkisini ve talebi değerlendirmenin zamanı geldi. Şimdi uygulama iyileştirme için bir sonraki adımı planlamalısınız. Kullanıcı incelemelerini okuyun ve uygulamanızı gerektiği gibi optimize edin. Uygulama içi iletişim formları aracılığıyla uygulama müşterilerinden geri bildirim alın. Kullanıcılarınızdan gerçek geri bildirim aldığınızda, onların ihtiyaçlarını anlamak hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir