Sosyal Medyanın Ticari Etkisini Kaybetmesi

Sosyal Medya

Günümüzde herkesin sosyal medya uzmanı olduğu küçücük sektörde sosyal medyanın ticari etkisi giderek kaybolmaya başladı. Öncelikle markalar işlerini ajanslara yaptırmak yerine, kendi bünyelerinde ‘sosyal medya’yı bildiğini zanneden uzmanlara alarak işe devam etmeye başladılar. Fotoğraf çekmeyi bilenleri sosyal medya uzmanı ilan ettiler. Yatırımın geri dönüşünü hesaplayamadıklarından burayı ne tam anlamıyla bırakabiliyorlar ne de istedikleri yatırımı yapıyorlar.

Doların artması ile markalar ilk olarak reklam/pazarlama maliyetlerini kıstılar. Bu sektörü zaten daralttı. Bir diğer konu sosyal ağlardaki rekabetin yükselmesi insanların farklı platformlara kaymasına sebep oldu. Hal böyle olunca sosyal ağlardaki influncer mantığı da yavaş yavaş azalmaya başladı. Hemen bitecek demiyorum ama 100.000 takipçili bir iIstagram profilinin 150 TL’ye (30 dolar)’a story post atarak gelir elde etmesi gibi kalemler yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı.

Hal böyle olunca yine web kazanacak gibi duruyor. Hemen hemen tüm platformlar text içerik yerine çağımızın modası olan Youtuber’lığa başlayıp blog yayıncısı olmak yerine video yayıncısı oldular. Bunun 5-6 yıl içerisinde pişmanlığa döneceğini düşünüyorum. Yanılabilirim ama bu bir tahmin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.