Son Yazılar

Son Yazılar


Üçüncü Dünya Savaşı
 • 14 Haziran 2019

Üçüncü Dünya Savaşı

Savaş kötüdür.

Bu yazıya böyle başlamak daha doğru olur sanırım.  Ayrıca tanımayanlar için ben siyaset yapan bir yazar/kişi değilim. Her vatandaş gibi bir takım fikrlerim var ve bunları aşağıda kendimce anlatmaya çalışacağım.

Trump zaten bir plan veya proje gibi gelmiş duruyor. Bu proje ise Amerika – İran Savaşı çıkaracak gibi. Sırasıyla yapılanlar;

 • 2015’te ABD – İran nükleer anlaşması iptal edildi
 • Trump, İran devrim muhafızlarını terörist ilan etti
 • İran, ABD askerlerini terörist ilan etti
 • İran’a uygulanan ambargolar arttırıldı
 • İran’ın petrol ticaretinin döndüğü Hürmüz Boğazı’nda torpido ile petrol gemisi vurduğu ilan edildi.

Trump ayrıca bu savaş için zemin hazırlamaya çalışıyor gibi. Rusya’nın İran’ın yanında yer alacağını hesaba katarak, Türkiye’nin Rusya’dan S400 almasını engellemeye çalışıyor. Diğer yandan yine bugün Almanya’yı Rusya’dan gaz almaması için tehdit etti. Rusya’nın ekonomik olarak güçlenmesini engellemeye çalışıyor. Bir de hepinizin bildiği ABD – Çin ticaret savaşı söz konusu…

Bundan yaklaşık 1 ay önce Cüneyt Özdemir’in ABD İran’a Savaş mı açıyor videosunu izlemenizi öneririm (link)

Amerika zaten bölgeye bir uçak gemisi ve bir bombardıman gemisi sevkiyatını gerçekleştirdi.

Belli ki açıyor. Asıl soru kim kiminle müttefik olacak, kim kimin yanında yer alacak? Türkiye’nin pozisyonu ne olacak? Bizim için her tarafı boklu değnek gibi duruyor.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Game of Thrones Devam Dizileri / Uzantı Dizileri
 • 22 Mayıs 2019

Game of Thrones Devam Dizileri / Uzantı Dizileri

Game of Thrones’un bitmesiyle spin off projeleri yani uzantı projeleri iyice dillendirilmeye başlandı.

Öncelikle bilmeyenlere spin off nedir, onu anlatayım. Çok sevilen ve tutan bir dizinin öne çıkan karakterlerinden, bazen de iyi bölümlerinden türeyen yeni diziye spin off diyoruz. Amerikan dizi sektöründe spin off, bizde uzantı,

Şu anda en bilineni ve çekim aşamasına yaklaşanı Long Night. Adı bu olmayacak ama kod adı şimdilik bu. Dizininin başrolü için Naomi Watts ile anlaşıldı. Genel olarak konusu, tanıtım metnine göre şöyle: “Game of Thrones’tan binlerce sene öncesinde geçen dizi kahramanların çağından karanlık zamanlara geçişi ele alıyor. Westeros’un gizli kalan sırları, ak gezenlerin ortaya çıkış hikayesi, doğunun gizleri ve Stark efsanesi… Hikaye bildiğimizden çok farklı.”

Bir de G.G. Martin’in üç farklı dizi projesi daha var.  George R.R. Martin bizi bu konuda bilgilendiriyor. Yazarın paylaştığı blog yazısı şu şekilde:

“Televizyondan bahsetmişken; okuduğunuz her şeye inanmayın. İnternette yer alan haberler güvenilmez. 5 farklı Game of Thrones varisi üzerinde çalışıyorduk ve 3 tanesi ile ilgili çalışmalar hala başarılı bir şekilde ilerliyor. The Long Night olarak bahsetmemem gereken yapım bu yılın sonlarına doğru çekilmeye başlanacak. Diğer iki dizi ise şimdilik senaryo aşamasında ama sınıra yaklaşıyor. Ne hakkındalar? Bunu söyleyemem. Ancak belki bazılarınız Fire&Blood’un bir kopyasını alıp teorilere başlayabilir.”

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Amerika’nın Huawei’i Kara Listeye Alması
 • 21 Mayıs 2019

Amerika’nın Huawei’i Kara Listeye Alması

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’da bir kanun çıktı. Amerikan şirketlerinin Huawei ile işbirliği yapmasını yasaklamıştı.

Bu kanunu üç ana başlıkta ele alınması gereken bir konu.

 • Amerika ve Çin arasındaki Ticaret Savaşı
 • Amerika’nın Ulusal Güvenlik Tedbiri
 • Teknolojik Marka Yarışı

Huawei en çok satılan telefonlar listesinde 2. sırada yer alıyor. Ocak, şubat, mart 2019 döneminde 60 milyona yakın telefon satışı gerçekleştirdi. 70 milyon ile Samsung birinci, 40 milyon ile Apple ise üçüncü sırada yer alıyor. 2018 Ocak, Şubat, Mart ayında Samsung 80 milyon, Apple 52 milyon, Huawei 39 milyon cihaz satışı gerçekleştirmişti. Buradan Huawei’in bir senede ne kadar hızlı bir yükseliş gerçekleştirdiğini görebilirsiniz. Büyüme temposuna bakılırsa, Amerika kara listeye almasaydı büyük ihtimalle 2020 veya 2021 yılında en fazla satılan cep telefonu olacaktı.

Ulusal Güvenlik konusuna gelirsek, Huawei’in kurucusunun siyasi bir geçmişi var. Amerika diyor ki; “Huawei, askeri bir geçmişe sahip olmadığını, Çin’in güdümünde olmadığını ispatlamalı ve bunu yapmıyor”. Huawei tabi ki bunu reddediyor. Ayrıca Amerika, Çin hükümetinin Huawei kullanılan cihazlara bir şekilde erişim sağlayabildiğini iddia ediyor. Bu şekilde bilgi casusluğu yapıldığını düşünüyor.

(Burada bir parantez açmak gerek. Huawei sütten çıkmış ak kaşık değil. 2000’li yıllarda Cisco ile davalık oluyorlar. Cisco kendi teknolojisinin çalındığını iddia ediyor. 2010 yıllarda Motorola ile sıkıntı yaşanıyor. Yine on yıllarda yaşanan Vodafone’un İtalya’daki şebeke altyapısında kullandığı Huawei’de açık bulduğunu ve bunu kapattığını söylüyor. Polonya’da da Huawei çalışanı bilgi casusluğu yaparken yakalandı vb.)

Bu bilgiler doğrudur, yanlıştır bilemiyorum. Ticaret savaşlarından kaynaklı bir yasaklanma yapılması ihtimali de var. Google, Amerika’nın aldığı kararlara uyacağını söylüyor. Huawei’in Android ile işbirliğini askıya aldı.

Huawei aldım, şimdi ne olacak?

Mevcutta satılmış veya satılacak olan telefonlar için bir tehlike görünmüyor. Sadece yeni çıkacak modellerde Android kullanma konusunda bir takım kısıtlamalar olacak. Güvenlik güncellemeleri gelecek. Google Servisleri kullanılmaya devam edecek. Yalnız Android 10 geldiğinde güncelleme alıp almayacağı henüz belli değil.

Huawei nasıl ilerleyecek?

Huawei, Android kullanmaya devam edebilir.  Fakat Gmail, Playstore vb. Google servislerini kullanamaz. Büyük ihtimalle kendi işletim sistemini yapmaya çalışacaklardır.

Telefon pazarı için kişisel yorumum

Şu anda en çok satılan cihazlar sırasıyla Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi, Oppo olarak yer alıyor. Üç tanesi Çin markası, birisi Amerikan, birisi Amerikan destekli Güney Kore markası. Apple kendi işletim sistemiyle ve tarzıyla ciddi bir müşteriye sahip. Fiyat olarak çok yüksek. Aynı şekilde Samsung, iyi bir Apple alternatifi ve uygun fiyatlıyken, fiyat konusunda aldı başını gitti. Huawei güzel bir alternatif oluyordu. Artık bu sıkıntıya girmiş gibi. Rekabet oluşturacak markalara ihtiyaç var. Amerika ve Çin’in ticaret savaşı bizim gibi tüketicileri etkileyecek gibi duruyor.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]