Şirket e-postalarım okunuyor mu?

şirket eposta

“Şirket e-postalarım okunuyor mu” tam doğru kavram olmayabilir veya doğru soru olmayabilir. Ben olayı anlatayım, başlığı amaca uygun daha sonra düzenleriz.

Küçük, orta veya büyük ölçekli bir firmanız var. IT departmanınız var olsa bile, olmasa bile e-postalarınız okunabilir mi? Evet, okunabilir. Burada en temel konu, hosting şifreleri sizde değilse, IT çalışanınız bu içeriğe rahatlıkla panel üzerinden erişebilir. IT çalışanınız yoksa, hosting firmaları (hepsi mi emin değilim) isterse bu e-postaya erişebilir.

Bu hukuki olarak erişimi konusu değil, teknik olarak mümkünlüğü konusu…

Burada en büyük risk çalışanlarda değil, yönetici ve yönetim kadrosunda. Bir IT çalışanı eğer artniyetli ise, birçok gizli bilgiye, e-postaya erişim sağlayabilir.

Bu riski azaltmanın yolu Google altyapısı veya Yandex altyapısı kullanmaktan geçer. Çünkü yönetici, şifre değiştirmeden asla e-postaya giriş yapamaz. Şifreyi değiştirmesi durumunda şirket sahibi bunu farkeder zaten.

Varsayalım, benim şirketimin (Sihirbuzz) hosting şifreleri bende değil. Bir arkadaş aldık ve o ilgileniyor. Bana bir e-posta açtı. Ben panele girip, şifreyi değiştirdim. Bu arkadaş isterse, şifreyi değiştirmeden. Sihirbuzz‘ın hosting paneline (cpanel) giriş yaparak, e-postalarımı tek tek okuyabilir. Cevap da verebilir.

Tahminimce sırf bu sebeple, it yöneticileri ilerde çok güvenilir insanlardan seçilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir