IstanbulAirport.com Domain Davası

Uzun süredir mahkemesi devam eden domain davası sonuçlandı! IGA Havalimanı’nın IstanbulAirport.com domaini için açtığı dava reddedildi, sahibi domainine kavuştu. D2019-0062 No’lu Dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Yeni havalimanı için kullanılması beklenen istanbulairport.com, 2002 yılından beri Aslan Özçakır tarafından kayıt altına alınmış.

IGA istanbulairport.com domainini kendisine devrine karar verilmesini şu nedenlerle talep ediyordu;

Şikayetçi, Şikayet Edilen’in bilişim, medya, internet gibi bir çok sektörde faaliyette olduğunu ve havaalanı işletmeciliğiyle hiçbir ilgisi olmadığını, bu yüzden alan adı üzerinde hak veya meşru bir menfaati bulunmadığı iddia ediliyor. Ayrıca şikayet eden tarafın iddialarına göre alan adı sahibi, alan adını kötü niyetle kullanmakta. Alan adı sahibi, iddia edilenlere göre alan adını Havalimanı üzerinden markasından ticari amaçlar için pay koparacağını iddia ediyor. Bir diğer şikayet ise alan adı sahibi, alan adını devretmek için 2,000 USD ardından 5,000 USD tekliflerini kabul etmediğini ve fahiş fiyatlardan satmayı amaçladığı şeklindeydi.

Alan adı sahibi davayı kazandı!

Alan adı sahibi, bu alan adını ilk olarak 30 Nisan 2002’de tescil ettirdiğini ve Şikayet Eden’in markasından haberdar olmadığını ileri sürüyor ve iki anonim kelimeyi birleştirerek bu alan adını oluşturduğunu söylüyor.

Alan adı sahibi, alan adını havalimanı transferi ve otel rezervasyon satışları için tescil ettirdiğini, farklı bir amaçla kullanmadığını belirtirken, satış için irtibata geçtiğini ve alan adının satışı için teklifte bulunduğunu belirtmiştir.

Sonuç olarak şikayet, kaynakta bulunan sebepler dolayısıyla reddedilmiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.