Google Fi Nedir? Türkiye’de Ne Zaman Aktif Olacak?

fi

Google Fi, GSM operatörüne üye olmadan arama yapıp internete girebilmenizi sağlayan sanal operatördür.  2015 yılında beta olarak başlayan Google Fi, şu anda aktif olarak kullanılabiliniyor. Kısaca izah etmem gerekirse; Google Fi, tüm operatörlerle uyumlu çalışan ve hangi operatörün (Türkiye için konuşmak gerekirse Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) baz istasyonu daha iyi çekiyorsa ona bağlanıp size hızlı bir internet deneyimi sunan üst operatördür.

Google Fi Nedir?

Google Fi’ye, Google’ın operatörü diyebiliriz. İnterneti en hızlı şekilde yurt içi ve yurt dışı fark etmeden kullanmanızı sağlıyor. Herhangi bir operatörden farkı ise, her yerde ulaşılabiliyor oluşunuz. Bunun için Google, Fi olmayan yerlere bile baz istasyonu kurmuş. Kurulan istasyonlar sayesinde internetin çekmediği bir yer bulunmuyor. Bu sayede de işlerinizi her yerden halledebiliyor, telefon görüşmeleri yapabiliyor ve interneti sınırsız kullanabiliyorsunuz.

Google an itibariyle Almanya ve ABD’de oldukça etkin olan T-Mobile, Verizon, Sprint ve U.S. Cellular operatörleriyle anlaşma içinde ve bu operatörlerin baz istasyonları üzerinden Google Fi hizmetini kullanıcılarına sunuyor.

Google Fi Nasıl Çalışıyor?

İlk olarak Google Fi hizmetinden yararlanabilmek için cihazınızın Google Fi hizmetini destekliyor olması gerekiyor. Google Fi hizmetini destekleyen cihazınız – hizmeti kullanmaya başladıktan sonra – Google’ın anlaşmalı olduğu operatörlerin baz istasyonları arasında, en çok hangi baz istasyonunun sinyali güçlüyse, geçiş yaparak size internet deneyimini kesintisiz olarak sunacak.

Google Fi Fiyatlandırması

Google Fi, iki farklı şekilde fiyatlandırılıyor. Birinci plan tüm dünyada 70 dolar karşılığında sınırsız telefon görüşmesi, sınırsız internet (22GB’tan sonra internet hızı yavaşlar) İkinci plan ise tüm dünyada 20 dolar karşılığında sınırsız telefon görüşmesi, 1 GB internet 10 dolar. Eğer 6 GB’den fazla internet kullanırsanız geri kalan kısımlar ücretsiz. Ayrıca aile üyeliği alırsanız fiyatlarda indirim yapılıyor.

Hangi telefonlarda kullanılabiliyor?

200’ü geçkin ülkede kullanabilen Google Fi, akıllı telefonların çoğunda uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Google Fi için yapılmış telefonlara sahip değilseniz sim kartınız geldikten sonra Fi uygulamasını telefonunuza kurmalısınız. Fakat bazı özellikleri eksik kullanabileceğinizi belirtelim. Android ve iPhone telefonlarına nazaran Google Fi için üretilmiş, Pixel serisi ve Moto G telefonları daha iyi bir sonuç verecektir.

Google Fi hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle ABD’ye gidip bu hizmete kayıt olmanız gerekiyor zirâ kayıt işlemi, sadece ABD’de gerçekleştiriliyor. İlerleyen zamanlarda ise her ülkeden kayıt yapılabileceğini tahmin ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.