Elektrikli Scooter Ehliyet Sorunsalı

Uzun süredir trafikten kaçmak, benzinden tasarruf etmek için elektrikli scooterları araştırıyorum. Super Soco’nun TC modelini retro tarzından dolayı beğendim. Arabalardan daha uygun olduğundan satın almada sorun yok. Asıl sorun ehliyette. İnternette o kadar ciddi bilgi kirliliği var ki en doğru bilgiyi bulana kadar canım çıktı.

Elektrikli bisikletler (250 watt altında olanlar ve 45 kilometre saatin üstüne çıkamayan) hariç tüm araçlar için ehliyet, ruhsat ve plaka gerekiyormuş.

B SINIFI EHLİYETİ OLAN KULLANABİLİR Mİ?

Sadece ufak bir şansımız var; B Sınıfı ehliyeti olan kişiler, yeni ehliyete geçtikleri zaman B Sınıfına ek olarak M sınıfı da ehliyete işleniyor. Yani MOPED kullanabilir hale geliyor. Bu da 50cc ve altı scooter kullanmaya, elektrikli scooter kullanmaya olanak sağlıyor.

MADDE 8 ‒ Aynı Yönetmeliğin 75 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Madde 75 ‒ Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:
a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir. 50cc, benzinli motosiklet, elektrikli motosiklet, bisiklette dahil.

MOPED NEDİR?

”Motorlu bisiklet (Moped): Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.”

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Etiketler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.