E-ticaret Sitelerinin Yaşadığı Sorunların Sebebi

eticaret

Markafoni, 1v1y, Limango, Daybuyday  vb. fırsat alışverişi sunan sitelerin hemen hemen hepsi eridi, bitti. Trendyol ayakta kaldı. Ona bir de Morhipo eklendi. Trendyol ve Morhipo’nun diğer web sitelerinden farkı neydi? Neyi doğru yaptılar?

Bu sitelerin iki kaybolmasının 2 sebebi vardı.

  • Sadece büyümeyi hedeflemek
  • Tedarikçi sorunu

Sadece büyümeyi hedeflemek

E-ticaret sitelerinin (bana göre) en büyük sorunu sadece büyümeyi hedeflemek. Üye sayısını arttırmak, cirolarını arttırmak. Karlılık hep ikinci plana atılıyor. Çünkü genel olarak hedefleri kar elde etmek değil, yüksek üye sayılarına ulaşıp siteyi yabancı yatırımcıya satmak. Hal böyleyken kaçınılmaz son gerçekleşiyor.

Tedarikçi sorunu

Morhipo ve Trendyol’un ayakta kalmasının sebeplerinden birisi, kendi markalarının olması.. Morhipo, Boyner Grubu’nun sahip olduğu Aymarka markalarını (Network, Divarese, Limon Company vb.) uygun fiyatlara satarak hayatta kalmaya devam ediyor. Trendyol da Trendyol Man ve Trendyol Milla markasını yaratarak uygun fiyata tüketiciye ürünler sunuyor. Başka marka sattıklarında ise çok uyguna sattıkları söylenemez. Türkiye’de bir marka, e-ticarete girmediyse ürününü Trendyol gibi yerlere vermek istemiyor. Çünkü “ya girersem” diye düşünüyor. Eğer e-ticarete girmişse de kendi veritabanını oluşturmak için yine Trendyol’a veya Morhipo’ya ürün vermek istemiyor. Bu da tedarik sorununu başlatıyor.

Örnek vermem gerekirse; İki kişisel girişimim mevcut. Birisi pet market, diğeri de seramik kaplama.. Pet market için kedi maması, köpek maması gibi ürünler satmam gerekiyor. Yalnız bu ürünleri satmak için mama markalarının distribütörleri ürünü kesin alım yapmazsam, konsinye olarak vermiyor. Kesin alım yapmak için hem depoya hem de sermayeye ihtiyacım gerekiyor. Bu sebeple burada ilerleme kaydedemiyorum. Seramik kaplama girişimim için ise, Trendyol ürünümü onların sitesinde satmam için benimle iletişime geçti. Ürünü onlara verdiğimde komisyon oranları yüksek ve benim e-ticaret sitem Google’da onların altında listelenecek. Böylece tüketici ürünü benim sitemden almak yerine, Trendyol üzerinden alacak. Ben de bu yüzden ürünü orada listelemek istemiyorum.

Hem tedarikçi hem de e-ticaret sitesi olan biri olarak durum böyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir