Blog

Yeni başlayanlar için SEO


Utku Çakır
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Loading...

Madde 1- Site İçi Teknik SEO Hataların Giderilmesi
Web sitenizin SEO gözüyle bakıldığında teknik anlamda hatasız olması için aşağıdaki maddelerin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor.

Öncelikle Google botlarının web sitesini doğru bir şekilde tarayabilmesi için:

https://varvy.com ücretsiz SEO testi aracı ile test edip, test sonucu çıkan hata varsa gerekli düzenlemelerin yazılımcı tarafından yapılması.
Web sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda düzgün açılması ve site açılış hızının hem mobil hem de masa üstü cihazlarda hızlı olması için:
https://tools.pingdom.com yardımcı ile web sitenizin açılış hızı testi ve çıkan hataların giderilmesi.
Google mobil uyumluluk testi ile web sitenizin hızlı açılması için engel olan js, css ve görsel dosyaların optimize edilmesi.
Web sitenizin görsellerin boyutunu düşürmek için www.jpegmini.com adresinden programı ücretsiz indirerek görseller boyutsal açıdan sıkıştırılabilir.
Google Test My Site aracı ile sitenizin mobil hızının kontrolü ve sektörünüzdeki diğer firmalar ile site hızının kıyaslamasının yapılması.
Web Sitenizin SEO’da iç optimizasyonu için:

Giriş sayfası için sektörel olarak en çok rekabet olan anahtar kelimenin seçilmesi. Bu kelimenin giriş sayfasının başlık ve meta açıklamanın içinde yerleştirilmesi.
Web sitenizin kategori sayfaları için anahtar kelime seçilmesi ve kategori açılış sayfalarının başlık ve meta açıklamalarının tamamlanması.
Web site içinde yer alan tüm görsellerin mobil uyumlu olması ve alt etiketinin girilmesi.
Bu aşama sonunda site içi SEO hatalarının denetlenmesi gerekir. https://analiz.r10.net gibi SEO araçları aracılığı ile hataları test edebilirsiniz.

 

Madde 2 – Server, IP ve Google Kayıt Optimizasyonu

Yeni yayına girmiş/girecek bir web sitesinin, SEO’da ilk 50 sıralama içinde yer alınabilmesi için işte önerilerimiz;

 • Web sitesi alan adının (domain) 5 senelik alınması.
 • Web sitesi alan adının (domain) Whois bilgileri açık olması.
 • Web sunucu (web server) CDN (Content distribution network) özelliğine sahip olması.
 • Web sitesinin en az 128 Bit SSL sertifikasına sahip olması.
 • Web sitesinin Google Search Console eski adıyla Google Web Master Tools kaydı tamamlanması. (eğer SSL sertifikası alındıysa web siteniz https://www.example.com olarak kayıt yapılması gerekir, aksi taktirde iki adet www. example.com ve http://www.example.com olarak kayıt edilmesi tercih edilir)
 • Web sitesinin Google Analytics hesabının oluşturulması ve ihtiyaca göre özel raporlar kurulması. (Örnek: Organik trafikten gelen satışlar)

Madde 3- İçerik Pazarlama ve İtibar Yönetimi

2018 yılında çok daha başarılı bir SEO performansı elde etmek istiyorsanız, içeriklerinizi hazırlarken kısa bir araştırma yapmanız iyi sonuçlar elde edebilir.

 • Kitleyi iyi tanıyın

Web sitenize gelen ziyaretçilerin Yaş, cinsiyeti, bölge, demografik tahminleri ve onların içeriğiniz’den beklentileri çok iyi bilmeniz gerekir ve ufak bir araştır yaparak elde edilen bilgilere göre içeriğinizi dizayn edilebilir.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların demografik bilgileri ile ülke, bölge tahminleri ve içeriğinizden beklentilerini çok iyi bilmeniz ve ona göre içeriğinizi belirlemeniz size avantaj kazandıracaktır.

 • Dwell time önemli

Önce Dwell time nedir onu açıklayalım;  Ziyaretçilerin web sitenizde ideal kalma süresi demektir.

Searchmetrics tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırmayı göre ideal Dwell time süresi 3 dakika 10 saniyedir.Yani içeriğinizdeki sunum, bilgi ve teknik altyapı o kadar iyi olmalı ki ziyaretçi içeriğinizden faydalanırken bu kadar süre web sitenizde kalabilsin.

 • Ziyaretçilerinizi yeniden sitenize çekin

Returning visitors, yani tekrar ziyaret eden ziyaretçiler sizin web sitenizin ve makalenin kalite puanı artırarak arama motorlarındaki sonuçların sıralamayı yükseltmesine yardımcı olacak faktörlerden birisidir. Sitenizde yer alan içerikler o kadar etkili ve faydalı olsun ki ziyaretçileriniz sizi takip etmeye başlasın ve yeni bir içerik yayınlandığında sitenize tekrar gelsin.

İçerik pazarlama ve itibar yönetimi ile ilgili çok önemli bazı püf noktalar
 • Web sitenin tüm kategori sayfalarında (landing page) en az 300 kelimelik makaleler yazılması ve makale içinde hedeflediği anahtar kelimeyi %1,5 – %2 arası yer alması.
 • Cümlelerinizin çok uzun olmaması.
 • Web site içinde blog kurup hedef kitlenizi yardım amaçlı veya soru cevap şeklinde makaleler yayınlanması.
 • Ziyaretçiler tarafından okunan makalelerin hakkında soru işaretleri giderilmesi için bir destek form veya canlı destek tarafından cevaplanması.
 • Makalelerin düzenli olarak güncellenmesi. Örneğin, eski makaleler içine video veya infografik gibi dikkat çekici görselleri yerleştirilebilir.

İletişim

Adres:

Dünya Ticaret Merkezi EGS Park B2 Blok No:8 Yeşilköy

Telefon:

(+90) 212 463 71 03